Pırlanta'nın 4C'si

Her pırlanta farklı ve özeldir. Pırlantaların herbirinin kendine has özellikleri vardır. Bu nedenle de, uzun yıllar süren çalışmalardan sonra, pırlantaları birbirinden ayıran özellikleri belirleyen uluslararası standartlar oluşturulmuştur. Pırlantaların kalitesi ve değeri 4 C denilen, Karat, renk, berraklık ve kesim değerlerine göre belirlenir. HRD Antwerp olarak biz, bu karakteristikleri belirlemede uzman olan bir ekibi bünyemizde barındırmaktayız. Pırlanta Derecelendirme Sertifikalarımız, çıplak taşları 4 C olarak yukarıda bahsedilen özelliklere göre değerlendirerek, bu sektörde hizmet veren ve alan herkesi güvence altına alır.AĞIRLIK (CARAT)

Pırlantaların uluslararası ağırlık birimi karat olarak belirlenmiştir. Bir karat 1/5 gram ya da 100 santim olarak değerlendirilir.

RENK (COLOUR)

Pırlantaların çoğu renksizden (D) kırık renk (Z) denilen renk aralığında olur. Bu değerlendirme ulusararası standartlarda oluşturulmuş bir ‘Master Set’ ile karşılaştırma yoluyla yapılır. En yüksek derece ‘D’ olup, tamamen renksiz olarak kabul edilir.

BERRAKLIK (CLARITY)

Berraklık ile laboratuvar pırlantalarının saflık derecesi belirtilir. Burada belirtilen berraklık derecesi inkluzyonların boyutu, sayısı ve pozisyonuna göre 10X lup ile yapılır ve LC ile P3 arasında belirlenir.

KESİM (CUT)

Bir pırlantanın kesimi bilgi, tecrübe ve ustalık gerektirmekle beraber onun albenisini belirleyen en önemli etkendir. Doğru kesim oranlarının oluşturulması pırlantanın ışığı en iyi şekilde yansıtmasını sağlayarak optik performansın en üst düzeye taşır.Kesim ile ulaşılmak istenen ana hedefler, ışığın içeriden yansıması yani parıltı, yüzeyden en şekilde yansıması yani parlaklık ve içeriden yansırken, uygun açılarda gökkuşağı renklerine ayrılmasını sağlamak yani civelekliktir.